Przede wszystkim zabawa!
Kluczem do udanej sesji ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci jest stworzenie atmosfery zabawy. Małe dzieci nie zrozumieją trudnych poleceń i fraz o rozluźnieniu wszystkich mięśni czy unormowaniu oddechu. Zanim zaczniemy pokazywać dzieciom ćwiczenia relaksacyjne, trzeba zaspokoić ich naturalną potrzebę bycia w ruchu. Ćwiczenia warto więc wprowadzić do ich rutyny po spacerze, treningu czy wymagającej wysiłku fizycznego zabawie. Żeby ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci przyniosły efekty, muszą być po prostu świetną zabawą! Dzięki temu staną się nowym nawykiem, którego dzieci nie będą mogły się doczekać!
Zalety ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci
Najlepsze ćwiczenia to te, które przynoszą najkorzystniejsze efekty! Wybór ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci zależy od ich wieku, stylu życia, obowiązków, rutyny i wielu innych czynników. Ćwiczenia relaksacyjne można wprowadzać w różnych porach dnia, na przykład rano po przebudzeniu, w przedszkolu – przed rozpoczęciem zajęć, w przerwie między zajęciami, przed snem itd. Ważne, aby dziecko zarówno w domu, jak i w przedszkolu/ szkole miało możliwość i czas na relaks.
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci w przedszkolu lub szkole mają wiele zalet - poza tym, że niwelują stres, pomagają maluchom zdobyć nowe doświadczenia i pomysły na zabawy w grupie. Techniki ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci są różne, ale trzeba pamiętać o tym, że mają być one zabawą. Dzieci nie można zmuszać do wykonywania ćwiczeń relaksacyjnych, ponieważ przyniosłoby to skutek odwrotny – zwiększenie stresu, a nie jego zmniejszenie.
Skąd wziąć inspiracje na zabawy z elementami ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci? Prezentujemy je poniżej!!!
Pomysły na ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Nabieranie i wydychanie powietrza, słuchanie muzyki klasycznej albo szumu fal i śpiewu ptaków – brzmi nudno? Właśnie dlatego zamiast oklepanych pomysłów na ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, lepiej wybrać jedną z naszych propozycji!
„Pisze Pani na maszynie”
Zabawa w parach (na przykład dziecko z dzieckiem). Jedna osoba na plecach drugiej osoby demonstruje pewne ruchy całą dłonią, palcami, opuszkami palców – po czym następuje zmiana ról.
Pisze pani na maszynie a, b, c, przecinek, a, b, c, przecinek – podczas recytowania wierszyka: pukanie paluszkami po plecach dziecka, naśladowanie pisania na maszynie lub klawiaturze. Na przecinek delikatne muśnięcie szyi – powoduje łaskotki.
Przeszły wielkie słonie – powolne i delikatne pukanie po pleckach pięściami (brzmi strasznie, ale chodzi o delikatne ruchy).
Przegalopowały konie – opukiwanie pleców trzema palcami wzdłuż kręgosłupa.
Przeszły panie na szpileczkach – pukanie palcami lub paznokciami po plecach dziecka wzdłuż kręgosłupa – naśladowanie pań na szpileczkach.
Przepłynęła miła rzeczka – ruch posuwisty całą dłonią od szyi do końca kręgosłupa.
Popadał drobny deszczyk – lekkie uderzanie wszystkimi palcami u rąk po plecach – naśladowanie pukającego o podłoże deszczu.
Poczuł(a) Pan(i) dreszczyk? – ruch posuwisty całą dłonią w szybkim tempie po plecach dziecka.
Ta zabawa to świetny pomysł na ćwiczenie relaksacyjne dla dzieci – angażuje dwie osoby jednocześnie, relaksuje, uczy, wpływa korzystnie na koncentrację i na pamięć, ponieważ dzieci szybko zapamiętują wierszyk i same powtarzają go wraz z odpowiednimi ruchami.
„Zwinny kotek”
W zabawie wykorzystujemy delikatne chustki z tiulu. Jedną ręką podrzucamy chustkę w górę, a drugą ręką chwytamy opadającą chustkę. W zabawie chodzi o to, żeby chustka nie spadła na podłogę. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci tego typu zmuszają do skupienia się, szybkiego reagowania na bodźce zewnętrzne i odcięcia się od innych zadań. Dzięki temu dziecko poprawia swoją kondycję i sprawność ruchową, a jednocześnie pracuje nad koncentracją.
„Pierzynka”
Troje dzieci kładzie się na brzuchu obok siebie, opierając policzek o dłonie ułożone jedna na drugiej. Dzieci po kolei delikatnie kładą na ich podudziach, udach, biodrach, plecach i głowach woreczki wypełnione grochem, kasztanami, żołędziami itp. Zawartość woreczków uciska ciała dzieci, jednocześnie je masując. Masaż uspokaja i relaksuje. Po minucie lub dwóch następuje zmiana ról.
Tego typu ćwiczenie relaksacyjne dla dzieci to idealny pomysł na zaangażowanie całej grupy – każdy ma swoje zadanie, na którym się skupia, a w zamian za jego wykonanie otrzymuje nagrodę w postaci masażu woreczkami.
Koncentracja, pomoc innym i zabawa jednocześnie!
Skąd czerpać inspiracje na ćwiczenia dla przedszkolaków? Dołącz do Literki Przedszkole i odkrywaj najpiękniejsze zabawy każdego dnia! UWAGA! Co tydzień nowe materiały |
Efekty
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci pomagają w rozładowaniu negatywnych emocji i dają możliwość odpoczynku, zniwelowania stresu i wyciszenia się. Tego typu ćwiczenia sprawiają, że dzieci lepiej radzą sobie z nauką, przebywaniem poza domem, kontaktach z innymi i nie mają problemów z koncentracją.
Czytaj inne nasze artykuły, w których znajdziesz inspirację na zabawy z dziećmi w przedszkolu:
Zabawy dla przedszkolaków - pomysły na ciekawe zajęcia z uczniami
Pomysły na prace plastyczne w przedszkolu, czyli jak urozmaicić dzieciom zajęcia
Zabawy matematyczne w przedszkolu - cele nauczania i przykłady