Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Muzyka w deszczu ukryta

Katarzyna Forecka-Waśko
W rytmie melodii ODC. 1/4

Propozycje zajęć rytmicznych w przedszkolu z wykorzystaniem śpiewu, instrumentów i muzyki

Deszcz w muzyce to jeden z moich ulubionych tematów. I choć najczęściej sięgam do deszczowych piosenek w listopadzie, to na moment wracam do tego zagadnienia wiosną, kiedy to pojawiają się wiosenne deszcze. W ten sposób realizuję tematykę związaną z akcentem muzycznym, wzorami rytmicznymi, dynamiką, barwą dźwięku, artykulacją, a nawet linią melodyczną. Mówiąc wprost, z deszczem można zrobić wszystko, daje on niesamowite pole dla wyobraźni. 

Literatura muzyczna dla dzieci jest nadzwyczaj bogata w piosenki deszczowe. Co więcej, są to utwory o zróżnicowanym nastroju, bo deszcz dla dzieci częściej niż nostalgię i zadumę oznacza po prostu dobrą zabawę. Warto w tym miejscu przypomnieć dobrze znane piosenki: Kolorowy deszcz (sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak), Na cztery i na sześć (sł. D. Gellner, muz. K. Kwiatkowska), Pada deszcz (sł. St. Karaszewski, muz. W. Kaleta), Kap, kap, kap… (sł. J. Porazińska, muz. W. Lutosławski), Kup różowe okulary (sł. U. Surma, muz. J. Kukulski), Kałużyści (sł. D. Wawiłow, muz. R. Leoszewski) i wiele innych…

Poniżej proponuję kilka zabaw inspirowanych deszczem, których celem będzie uwrażliwienie na jego dźwięk, barwę, rytm, artykulację, a także dynamikę.

Papierowy deszcz

Instrumentem, który najczęściej wykorzystuję w swojej pracy, jest papier. Może to być papier śniadaniowy lub kolorowa cienka bibuła. Odgłosy stukania palcami, szelestu, pocierania, gniecenia tworzą niespotykane i interesujące wrażenia dźwiękowe. Dodatkowo praca z papierem wpływa na nowe doznania sensoryczne, wymaga delikatności i skupienia uwagi. Sposób wy...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały